Perdelerdeki

İÇ ART NOVO STİL: AYIRICI ÖZELLİKLER VE İLHAMLAR

MODERN İÇ TARZLAR

Scandi stilinin kısıtlama ve özlülüğündeki patlama giderek azalıyor, dünya tasarımcıları ve sıradan insanlar giderek daha etkileyici ve hacklenmemiş trendlere yöneliyor. Bunlardan biri iç mekandaki Art Nouveau tarzıdır.

İÇERİK

1. Art Nouveau Nedir?
2. Tarzın ana özellikleri
2.1. Zarif çizgiler ve eğriler
2.2. Sessiz doğal tonlar
2.3. romantik motifler
2.4. Kompozisyonların tamamlanması
2.5. El yapımı
2.6. doğal materyaller
2.7. yumuşak ışık
3. Art Nouveau’nun Artıları ve Eksileri
3.1. Ana avantajlar
3.2. Önemli eksileri
4. Art Nouveau ve Art Deco: fark nedir
5. Art nouveau bir iç mekan nasıl tasarlanır
5.1. Yerleşim
5.2. Renk
5.3. Mobilya
5.4. Işık
5.5. Dekor
5.6. Tekstil

Art Nouveau nedir?

Kelimenin tam anlamıyla, bu isim “”yeni sanat”” olarak tercüme edilir. Yön 1880’lerin başında doğdu ve Birinci Dünya Savaşı’na kadar son derece alakalıydı. Bazı uzmanların Art Nouveau’yu bağımsız bir stil olarak görmeyi reddetmesi ve onu bir Art Nouveau çeşidi olarak sınıflandırması ilginçtir (bazı ülkelerde bu stil daha çok “”Özgürlük”” olarak bilinir).

Stilin ana özellikleri
Bir stili diğeriyle karıştırmak oldukça zordur: ayırt edici özellikleri belirgindir ve tanınabilir.

Zarif çizgiler ve eğriler
Dalgaları andıran çizgiler ya da kıvranan bir sarmaşık (ancak kırbaçla da karşılaştırılır) tarzın kartvizitlerinden biridir. İç, mimari, dekoratif süs eşyaları veya mobilya hakkında konuşup konuşmadığımızdan bağımsız olarak.Art nouveau’da dekore edilmiş geniş ve aydınlık iç mekan

Sessiz doğal tonlar

Art Nouveau renk şeması, rahatlık, doğallık, saran bir atmosfer ve rahatlama duygusu ile maksimum çağrışımlar yaratmak için tasarlanmıştır. Çoğu zaman doğal bir ölçektir ve boğuk ve göze batmayan tezahürlerinde. Bej, toz pembe, ölçülü yeşil, kahverengi tonları uygun olacaktır.

TAVSİYE. Ancak, art nouveau’yu iç mekanda başka bir stille karıştırmaya karar verirseniz, doğal renklerin daha doygun tonlarına yönelmek mantıklıdır.

romantik motifler
Romantik temalar, zarif figürler, çiçek ve bitki motifleri, Art Nouveau tarzında iç dekorasyonun ana yönüdür.

Kompozisyonların tamamlanması

En kuşatıcı atmosferi elde etmenizi sağlayan tekniklerden biri, iç mekanın ve unsurlarının kompozisyon bütünlüğüdür. Bu tarz, sadeliğe ve açıklığa, yetersiz ifadeden daha yakındır. Bu, bariz imar, net düzen, keskin kontrastların olmaması ile ifade edilir.

El yapımı

Yön, el emeğini takdir ediyor. Dövme ürünler, vitray, resim – Art Nouveau’nun en karakteristik unsurları.

TAVSİYE. Ayrıca, yön, doğal ahşaptan, mozaik zeminlerden ve panellerden ve diğer el yapımı öğelerden oyulmuş öğeleri isteyerek kabul eder.

doğal materyaller

Tarzın çizgilerin doğallığına yönelimi, mantıksal olarak bunun için doğal malzeme tercihine akar. Frank taklitleri bu tarzda kesinlikle işe yaramaz. Ama mükemmel uyuyorlar, örneğin:

Odun;
bir kaya;
bardak;
metal;
doğal tekstiller.
yumuşak ışık
Rahatlığa ve saran bir atmosfere doğru giden yol, aydınlatma için stil gereksiniminde de kendini gösterir. Çok çeşitli rahat, yumuşak ışık kaynakları – Art Nouveau’nun ihtiyaçlarını mükemmel şekilde karşılayan bir şey.

Art Nouveau’nun Artıları ve Eksileri
Diğer stiller gibi, art nouveau’nun da avantajları ve dezavantajları vardır.

Ana avantajlar
arıtma. Bu tarzdaki iç mekanlar, olağanüstü, sofistike doğa tarafından seçilir. Eşiğin bu yönü, evin veya dairenin sahibinin rafine görgü ve özgünlüğüne tanıklık eder.
Yenilmezlik. Art Nouveau modaya yeni dönüyor: uzun bir süre stil haksız yere unutuldu, tasarımcılar daha basit ve özlü seçenekleri tercih ettiler.
Konfor atmosferi. Uzmanların stili sevmesinin ana nedeni, saran, rahat bir atmosfer.
Çevre dostu. Doğal çizgiler, doğal malzemeler, canlı bitkiler – art nouveau, çevre dostu stiller olarak güvenle sınıflandırılabilir.
Diğer stiller ile uyumluluk. Art Nouveau, klasikten moderne ve İskandinav tarzından çatı katına kadar birçok stille mükemmel uyum sağlar. Ek olarak, bu tür çok tür artık moda.
Nötr renk düzeni. Yön, göze çarpmayan doğal tonlarla karakterize edilir, yani renk şeması oldukça nötrdür.
Art Nouveau’yu Modern Tarzla Karıştırmak

Önemli eksileri
Biraz savurganlık. Tarzın kendisi hiç de süslü değil. Ancak son yılların modası ve modern iç mekanlardaki olağan kısıtlama ve sadelik, Art Nouveau’nun aksine biraz abartılı görünmesini sağlıyor.
Zarif çizgiler ve boş alan arasında denge kurmanın zorluğu. Stilistik, güzelliği ayrıntılarda ve onlara yakın ilgi gösterir. Süslü merdiven korkulukları, vitray tablolar, beklenmedik mobilya eğrileri – tüm bunlar stiller için tipiktir.

Şekerhane, No:44 Özkan Plaza Şekerhane Mahallesi, Tevfikiye Cd., 07400 Alanya/Antalya

02425879073

info@izcertasarim.com